Dünya Çapında En Çok Çevirisi Yapılan Beş Kitap

Dünyada en çok çevirisi yapılan kitapları sizin için derledik. En çok yabancı dile çevrilen kitaplar ve detayları içeriğimizde.

Pinokyo’nun Maceraları

Çocukların en sevdiği masallardan biri olan Pinokyo’nun Maceraları, 1883 yılında İtalyan yazar Carlo Collodi tarafından yazılmıştır. Yalan söylemenin kötü bir alışkanlık olduğuna değinilen bu kitapta, gerçek bir çocuk olmayı hayal eden bir kuklanın başından geçen maceralar anlatılır. Pinokyo, fakir bir marangoz olan Geppetto tarafından yaratılan bir kukladır.

Yalan söylediğinde veya başka günahlar işlediğinde, suçunun cezası olarak burnu uzar. Pinokyo’nun marangozhaneyi terk etmesiyle başına gelen çeşitli sihirli olayları ele alan bu roman, Pinokyo’nun Mavi Peri tarafından çocuğa dönüştürülmesiyle son bulur.

Popüler kültürün simgesi haline gelen Pinokyo 250’den fazla dilde çevirisi yapılan bir çocuk romanıdır.

Alice Harikalar Diyarında

Fantastik hikâyesi, bilmeceleri ve kelime oyunlarıyla İngiliz edebiyatında kurgu romanının en önemli eserlerinden biri olan Alice Harikalar Diyarında, 1865 yılında Lewis Carrol tarafından yazılmıştır.

Victoria Dönemini değişik bir üslupla anlatan bu roman Alice’in bir ağacın dibinde dinlenirken önünden geçen cep saatli, yelekli beyaz bir tavşanı görmesiyle başlar. Ardından Alice tavşanı takip eder ve tavşan deliğinden içeri dalar. Doğup büyüdüğü evrenden bir tavşan deliği ile farklı bir evrene geçen Alice, burada türlü karakterlerle tanışır ve başından fantastik olaylar geçer.

Tavşan deliğine düşen genç bir kızın hikâyesini anlatan bu romanın 174 dile çevrilmiştir.

Küçük Prens

Küçük Prens, Fransız aristokrat Antonie de Saint-Exupery tarafından 1943 yılında kaleme alınmış çocuk kitabıdır.

Küçük Prens, kendi galaksisinde, kendi dünyasında tek bir gül ile yaşayan bir Küçük Prens’in başka galaksileri gezmek için tek gülünü tek başına bırakıp yolculuk yapmasını anlatır. Ancak bu yolculuk esnasında vurgulamak istediği şey büyümektir.

1943 yılından günümüze kadar 380’den fazla dile çevrilen Küçük Prens’in, dünya çapında 140 milyondan fazla baskısı satılmıştır.

Don Kişot

İspanyol edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan ve Modern Batı edebiyatının kurucu eseri sayılan Don Kişot, 1605 ve 1615 yıllarında iki bölüm olarak Miguel de Cervantes tarafından kaleme alınmıştır.

Psikolojik kurgunun ilk örneklerinden biri olan bu kitap, şövalye maceraları arayışına giren yaşlı taşra beyefendisi Alonso Quijano’nun çıktığı yolda başına gelen olayların hikâyesini konu alır.

100’den fazla dile çevirisi yapılan bu roman ilk modern Avrupa romanı olarak kabul edilir.

Harry Potter

1997 ve 2007 yılları arasında yayınlanan Haryy Potter serisi, JK Rowling tarafından yazılan fantastik roman serisidir.

Sıradan bir çocuk olduğunu düşünen Harry’nin 11. yaş gününde evine gelen bir mektupla tüm hayatı değişir. Kabul edildiği okul olan Hogwarst Cadıcılık ve Büyücülük okulunda tanıştığı arkadaşları Ronald Weasley ve Hermonie Granger’la olan arkadaşlıklarını ve Lord Voldemort’a karşı mücadelelerini konu alan 7 kitaplık bir seridir.

Yayınlandığı yıldan itibaren büyük bir ilgi gören bu kitap serisi, 80’dan fazla dile çevrilerek dünya genelinde 500 milyondan fazla satmıştır ve dünyanın en çok satan seri kitapları arasında yerini hala korur.

Edebi Çeviri;

Edebi çeviri, farklı kültürlerden yazarların şiirlerinin, yazılarının ve romanlarının çevirisini içeren bir çeviri türüdür. Bu çeviri türü dünya çapında birçok insanın farklı kültürleri tanımasını, anlamasını sağlar.

Estetik işlevlere sahip olan edebi çeviri yapan tercümanlar, kaynak dildeki anlamı hedef dile doğrudan aktarmaktan ziyade uygun kültürel faktörleri, mizahı ve duyguları da işin içerisine dahil ederek çeviri yapmayı hedeflerler.

Edebi çeviride çevirmenin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri, orijinal esere sadık kalarak aynı duyguyu ve anlatımı hedef dile de yansıtmaktır.

Ankara Tercüme Bürosu Onat Tercüme, kitap çevirisi dahil olmak üzere tüm dünya dillerinde yeminli tercüme ve noter onaylı tercüme hizmetleri sunmaktadır.

Kitap çeviri

Dünyada en çok çevirisi yapılan kitap nedir?

Dünyada en çok çevirisi yapılan kitap Küçük Prens'tir. Fransız yazar Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılmıştır. 382 dile çevirisi yapılmıştır.

Dünyada en çok okunan kitap hangisi?

Dünyada en çok satan kitap Don Kişot'tur. Cervantes tarafından kaleme alınmıştır. 300 milyonun üzerinde satıldığı bilinmektedir. Satın alan her okuyucunun kitabı okuduğu varsayılmıştır.

En çok yabancı dile çevrilen kitap nedir?

En çok yabancı dile çevrilen kitap Küçük Prens'tir. 382 dile tercüme edilmiştir.