Profesyonel

Apostil Onaylı Tercüme

Dokümanlarınızı apostil onayı ile uluslararası alanda geçerli kılın; alanında uzman tercüman kadromuz ile fark yaratın!

Şimdi İletişime Geçin
Apostil Onaylı Tercüme
Apostil Onaylı Tercüme Hizmeti

Apostil Onaylı Tercüme Hizmeti

Apostil

Apostil (Tasdik Şerhi), belgelerin resmiyetini ve güvenilirliğini doğrulayan, Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması (Lahey) Sözleşmesi’ne taraf devletler arasında uygulanan onay türüdür.

Apostil Onaylı Tercüme

Apostil Onaylı Çeviri, evrakın çevirisinin tamamlandıktan sonra orijinali (veya orijinali yerine geçen hali) ile birlikte noter onayının yapılması, noter onayından sonra Apostil Onayı alınması işlemidir.

Apostil Onaylı Tercüme, belgelerin uluslararası alanda tanınmasını ve kabul görmesini sağlar.

Apostil Onaylı Tercüme Hizmeti

ONAT Apostil Onaylı Tercüme

Lahey Sözleşmesi’nde belirtildiği üzere;

Bu sözleşmeye taraf olmuş ülkelerden herhangi birinde bulunan bir resmi evrak diğer ülkelerde de geçerli olabilmektedir. Belgenin geçerliliğinin sağlanması için apostil dediğimiz uluslararası onayın alınması gerekmektedir.

Lahey sözleşmesinde taraf olan ülkelerden birine bir belge sunmanız gerektiğinde konsolosluk veya resmi mercii onayına gerek kalmadan, yalnızca belge üzerinde yer alan apostil şerhi ile belgeniz geçerli sayılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise; Apostil onayının yalnızca Lahey Sözleşmesine taraf ülkeler arasında geçerli olduğudur.

Resmi belgenizi sunacağınız ülkenin bu sözleşmeye tabii olup olmadığını kontrol etmeniz veya bu konuda danışmanlık almanızı tavsiye ederiz. Lahey Sözleşmesine tabii olmayan bir ülkeye resmi belge sunmanız gerektiği zaman ise konsolosluk onayı almanız gerekmektedir.

Yabancı bir ülkeye teslim edeceğiniz resmi evrakınızın öncelikle yeminli bir tercüme bürosu tarafından tercüme edilmesi gerekmektedir. Tercüme hizmetinin sonrasında apostil şerhini sunacak ilgili kurum tarafından belgenizin onaylanmasının ardından karşı ülkenin de belgenizi imzalaması gerekmektedir.

Profesyonel Tercüme hizmetiyle aranızda yalnızca;

4 adım var!

Dosyayı Gönder

Teklif Al

Onayla

Süreci Tamamla

Dünyanın her yerine kargo ile teslimat.

En yakınınızdaki Tercüme Bürosu

Şimdi Arayın

Apostil Tercüme Hizmeti

Apostil tercüme: Bir kişi bir tercüme bürosunda evrakını istediği dile çeviri yaptırdıktan sonra çeviriyi notere tasdik ettirir. Noter tasdikinden sonra ise Valilik veya Kaymakamlıklardan apostil tasdiki yaptırır.

Apostil tasdiki yapıldıktan sonra, bu resmi belge Lahey Sözleşmesi’ne taraf olan devletler içerisinde başka bir onaya gerek kalmaksızın geçerli hale gelecektir. Bir evrak apostil onayı yapıldıktan sonra ona apostilli evrak denir.

Yurt dışına iş veya eğitim gibi durumlarla gideceğinizi düşünelim, bu gibi durumlarda ilgili kurumlara başvuru yaparken noter yeminli bir tercüme bürosu tarafından yapılacak olan yeminli apostil tercüme işlemi sonucunda tercümesi yapılmış olan belgenin geçerliliğinin onaylandığı bir apostil ile bu belgenin ilgili kuruma gönderilmesi gerekmektedir.

Apostil Tercüme

Apostil Kullanım Alanları

Apostil nerelerde kullanılır? Apostil tasdikine hangi durumlarda ihtiyacınız olabilir? Gelin birlikte inceleyelim.

Aşağıda yer alan belgelerden herhangi birini yurtdışına göndereceğiniz durumlarda, belgenin ilgili ülkedeki geçerliliğini sağlamak için apostil tasdikine ihtiyacınız olabilir:

 • Vekâletnameler
 • Evlilik cüzdanları
 • Muvafakatnameler
 • Medeni durumu gösteren belgeler
 • Doğum belgeleri
 • Diploma, eğitim belgesi
 • Hukuki belgeler ( mahkeme kararları, sabıka kaydı)
 • Noter senetleri

Aldığınız apostil hizmetinin doğru ve kaliteli yapıldığından emin olmak için, bir apostilde yer alması gereken ve önemli olan özellikleri bilmeniz sizin için faydalı olacaktır. Apostilde yer alması gereken özellikler:

 • Belgeyi düzenleyen ülkenin adı
 • Belgeyi imzalayan kişinin adı soyadı
 • Belgeyi imzalayan bireyin sıfatı
 • Belgeye basılan mührün hangi makama ait olduğu
 • Belgenin düzenlendiği yer
 • Belgenin düzenlendiği ve tasdik edildiği tarih
 • Apostil şerhini düzenleyen makam
 • Apostil şerhinin numarası
 • Apostil şerhi düzenleyen makamın kaşesi veya mührü
 • Apostil düzenleyen yetkili kişinin imzası

Apostil Onaylı Tercüme ihtiyaçlarınıza profesyonel ve size özel çözümlerimiz için;

Şimdi Arayın

Apostil Şerhi Temini

Yabancı bir ülkeye iletmeniz gereken belgenizi tercüme ettirdikten sonra belgenin ilgili ülkede geçerliliğini sağlamak adına apostil şerhi almanız gerekmektedir. Peki, apostil nereden alınır? Maddeler halinde inceleyelim.

Ülkemizde apostil şerhi vermeye yetkili makamlar, belge türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İdari belgelerde:

 • Valiler
 • Valilikler
 • Vali adına vali muavinleri ve hukuk işleri müdürleri
 • Kaymakamlıklar

Adli belgelerde ise:

 • Adalet komisyonu başkanlıkları

Apostil şerhi almak istediğiniz belge türüne bağlı olarak ilgili kurumu ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Diploma gibi bir belge sunmanız gerektiğinde, diplomanızı tercüme ettirdikten sonra belgenize noter üzerinden apostil şerhi alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Apostil Onayı Nerede Yaptırılır?

Türkiye’de idari belgeler için apostil onayı valilikler ve kaymakamlıklardan; adli belgeler için ise Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanlıklarından (Genellikle Adliye ve Adli Sicil Müdürlükleri) alınır. Yurtdışında ise ilgili devletler tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan alınır.

Apostil Nerelerde Kullanılır?

Yurt dışına göndereceğiniz vekâletname, evlilik cüzdanı, muvafakatname, medeni durumu gösteren belgeler, doğum belgeleri, diploma, eğitim belgesi, hukuki belgeler ve noter senetleri gibi belgelerin ilgili ülkedeki geçerliliğini sağlamak için apostil tasdikine ihtiyacınız olabilir.

Apostil Tercüme Hizmeti Nasıl Alınır?

Evrakını Tercüme Büroları aracılığıyla ihtiyacı olan dile çeviren ve noter tasdiki yaptıran bir kişi sonrasında Valilik yada Kaymakamlıklardan Apostil tasdiki yaptırabilir.

Apostil Nedir?

Apostil (Tasdik Şerhi), Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi’ne taraf devletler arasında uygulanan onay türüdür.